Землі сільськогосподарського призначення

Земельний кодекс дає однозначне визначення того, що слід вважати землями сільськогосподарського призначення. Такими, згідно зі ст. 77 документа, є землі за межею сільських і міських поселень, надані для потреб сільського господарства, а також призначені для цих цілей.

Смотрите также:земельные участки все коммуникации

Категорії земель сільськогосподарського призначення

Землі сільськогосподарського призначення ділять на дві групи:

1. Поклад, рілля, сіножаті, виноградник та інші багаторічні насадження — це сільськогосподарські угіддя.

2. Землі під будівлями, спорудами, призначеними для виробництва, зберігання та первинної переробки сільськогосподарської продукції, внутрішньогосподарські дороги, полезахисні лісосмуги, ліси, які не входять до землі лісового фонду, деревно-чагарникова рослинність, несільськогосподарські угіддя, а також неудобья у вигляді ярів, солончаків і іншого — це несільськогосподарські угіддя.

У минулі часи якщо й існувало таке ділення земель на категорії, то досить умовне. Все тому, що право постійного (безстрокового) користування на землю перебувало у держави, а самі землі закріплювалися за сільськогосподарськими організаціями.

До чого привела реформа

Земельна реформа дев’яностих років призвела до того, що всі невживані колгоспами і радгоспами землі (і навіть до десяти відсотків сільськогосподарських угідь) були вилучені. Все, що залишилося у колгоспника, поділили на умовні земельні частки і передали у власність громадян. У підсумку колгоспи і радгоспи залишилися лише з несільськогосподарськими угіддями, які до всього ще й приватизувати не можна було.

Так на базі віджили свій вік колгоспів і радгоспів утворилися зовсім нові товариства, товариства і кооперативи. Розпорядитися своєю часткою власнику з найрізноманітніших причин виявилося важко. В результаті новостворені сільськогосподарські товариства, товариства і кооперативи використовували сільськогосподарські угіддя, які не оформивши свої права володіння юридично.

І ситуація була така, що у громадян, які мають земельні частки, завжди могли зажадати землі, які вони зайняли самовільно. Причому без відшкодування будь-яких витрат. Становище погіршилося і тим, що приблизно дві третини власників земельних ділянок, особливо з числа працівників торгівлі, зв’язку, побуту, культури, охорони здоров’я, вже не підтримували жодного зв’язку з господарствами. А, отже, отримати їхню згоду на те, як розпоряджатися землею, було практично неможливо.

Новий механізм роботи на землі

Звичайно, мало у кого на селі знайшлися коштів, щоб викупити земельні частки у власність. А якщо внести ці самі частки в статутний капітал або передати в оренду, то потім частину прибутку, причому солідна, повинна була піти на те, щоб виплатити дивіденди або орендну плату непрацюючим власникам. А їх не так уже й мало. Як не крути, а вихід був тільки в тому, щоб робити вливання з боку. Однак інвестори при цьому, природно, хотіли і хочуть отримати гарантії за кожен вкладений рубль. Як бути?

Подальші події показали, що без зміни правового статусу землі сільськогосподарського призначення ніяк не обійтися. Федеральний закон «Про обіг земель сільськогосподарського призначення» зняв заборону на приватизацію несільськогосподарських угідь. А Федеральний закон «Про введення в дію Земельного кодексу РФ» надав можливість сільськогосподарським організаціям переоформити своє право постійного (безстрокового) користування несільськогосподарськими угіддями на право оренди або придбати ці угіддя у власність.

Приватизація землі

Приватизація землі стала здійснюватися за цінами, які встановлює суб’єкт Російської Федерації. Що стосується сільськогосподарських угідь, то для них був розроблений порядок продажу земельної частки, в якому були і позитивні, і негативні моменти.

Зрозуміло, що купівля-продаж, як і оренда земельних ділянок, має свої особливості. Будь-які операції з земельними ділянками необхідно робити, керуючись цивільним законодавством. За умови, що інше не передбачено земельним, лісовим, водним кодексами та іншим законодавством. Продажу підлягає тільки ділянку, що пройшов кадастровий облік. А купити його може тільки третя особа, коли орган влади суб’єкта РФ відмовиться придбати ділянку за заявленою ціною.

Як використовувати землі сільськогосподарського призначення

Купуючи землі сільськогосподарського призначення, необхідно пам’ятати, хто і для яких цілей може їх використовувати. Законом визначено, що використовувати їх можна для того, щоб вести сільськогосподарське виробництво, створювати захисні насадження, а також для науково-дослідних, навчальних та інших пов’язаних з сільськогосподарськими виробництвом цілей.

Причому перелік тих, хто може використовувати землі сільськогосподарського призначення, досить великий: починаючи від громадян, господарських товариств і товариств, некомерційних організацій і закінчуючи козацькими товариствами та громадами корінних нечисленних народів Півночі, Сибіру і Далекого Сходу нашої країни.

Необхідно підкреслити, що землі сільськогосподарського призначення цілком придатні для того, щоб створити не тільки свій родовий маєток, поселення, дачне селище, садівниче і городнє товариство, а й особисте підсобне господарство. Необхідно тільки змінити вид дозволеного використання на землі поселень.

Добавить комментарий